Collegiate Shag

Shag’as, 1 kartu su Lindy Hop’u ir Balboa, yra vienas iš trijų pagrindinių porinių svingo šokių, atsiradęs ir gyvavęs Amerikoje XX a. ketvirtajame dešimtmetyje. 2 Nuo kitų svingo šokių su Shag vardu3 visų pirma skyrėsi aukštai iškeltomis rankomis uždaroje pozicijoje, savo šoklumu, energingais spyriais ir miklių kojyčių variacijomis, 4 dažniausiai šokamas pagal greitesnio ir labai greito tempo muziką. 5 Dėl aukštai iškeltų rankų ir dėl to arti priglundančių šokėjų kūnų šokio istorikai linkę laikyti Shag’ą kaip skandalingą ir maištaujantį prieš klasikinę to meto formą.

venicebeach

Svingo eros metu 6 Shag’as skirtinguose Amerikos regionuose buvo vadinamas skirtingais vardais, pvz. Flea Hop. Bet iš esmės collegiate buvo naudojamas apibūdinti šokio stilių arba publiką, kuri jį šoko. Dėl muzikos greito tempo ir energijos tai būtent ir buvo karščiausias koledžų jaunimo šokis.

Priklausomai nuo ritmikos Shag’ą galima skirstyti į viengubo, dvigubo arba trigubo ritmo 7 variacijas. Collegiate Shag’as standartiškai yra dvigubo ritmo, kas šokio kalboje susideda iš slow slow ir quick quick.

collegiateshag

Shag’o užuomazgos ir visa istorija yra labai miglota, beveik nėra išlikusios archyvinės medžiagos, dėl to sunku ką nors tiksliai ir pasakyti. Atrodo, kad Shag’as buvo vienas iš tų staigiai atsiradusių, greitai užsikūrusių ir taip pat greitai dingusių dalykų. Ketvirtojo dešimtmečio viduryje amerikiečių šokėjas Arthur Murray mėgino atsekti Shag’o pėdsakus ir standartizuoti šokį, tai žinomiausia šio šokio versija ir yra išlikusi būtent iš jo:

Kaip tai daugmaž atrodo dabar:

Jei norėtumėte toliau gilintis į šokio istorijos niuansus, siūlome paskaityti džiazo istoriko, muzikanto ir šokėjo Peter Loggins straipsnį apie Collegiate Shag istoriją ir pasižiūrėti Ryan Martin filmą The Rebirth of Shag.

ryanmartindiagram

Shag’as Vilniuje prasidėjo 2014 m. pavasarį, daugiau buitinių pokalbių ir naujienų rasite mūsų grūpse!

Tekstą sudėjo Arnas Razgūnas