Collegiate Shag

Collegiate Shag, kartu su St. Louis Shag, Balboa ir Lindy Hop, yra vienas pagrindinių porinių svingo šokių, atsiradęs ir gyvavęs 1920–1940-aisias JAV. Nuo kitų svingo šokių su Shag vardu (St. Louis Shag, Carolina Shag, Heel Shag) visų pirma skyrėsi aukštai iškeltomis rankomis uždaroje pozicijoje, energingais spyriais ir miklių žingsnelių variacijomis, buvo šokamas pagal greitesnio ir labai greito tempo muziką (180+ BPM). Dėl aukštai iškeltų rankų ir dėl to arti priglundančių kūnų klasikiniai šokio istorikai linkę laikyti Collegiate Shag kaip skandalingą ir net nepadorų šokį.

venicebeach

Svingo eros metu (grubiai 1933–1947 m.) skirtingi JAV regionai turėjo savo vietinus Shag variantus, o tas pats Collegiate Shag buvo žinomas ir skirtingais vardais, pvz. Flea Hop. Collegiate buvo skirtas apibūdinti ir šokio stilių, ir publiką, kuri jį šoko (jauni koledžų ir universitetų studentai).

Priklausomai nuo ritmikos Shag buvo skiriamas į single, double arba triple rhythm variacijas. Collegiate Shag dabar standartiškai yra double rhythm, kas šokio kalboje susideda iš slow slow ir quick quick (6-count), tačiau social šokių aikštelėje yra įmanomos visos variacijos.

collegiateshag

Collegiate Shag užuomazgos ir visa istorija yra labai miglota, be vėlesnių filmų ištraukų beveik nėra išlikusios archyvinės medžiagos, dėl to sunku ką nors tiksliai ir pasakyti. Atrodo, kad tai buvo vienas iš staigiai atsiradusių, užsikūrusių ir taip pat greitai praėjusių dalykų. Ketvirtojo dešimtmečio viduryje amerikiečių šokių mokytojas Arthur Murray mėgino atsekti Shag pėdsakus ir standartizuoti šokį, tai žinomiausia šio šokio versija ir yra išlikusi būtent jo:

Nors ir neišeina tiesiogiai atsekti, iš kur tiksliai atėjo ar kas “sukūrė” Collegiate Shag, tačiau keli paminėtini vardai yra:

  • Conrad “Connie” Weidell, kurio dėka šokis, dabar ir vadinamas Collegiate Shag, atkeliavo į Amerikos West Coast. Jį galite pamatyti pirmoje šio straipsnio nuotraukoje, dešinėje aukštai iškelta ranka. Connie unikalus šokio stilius padarė įtaką tokiems šokėjams kaip Dean Collins, Hal Takier, Ray Hirsch, Fred & George Christopherson;
  • Tom Gallagher, vienas iš tikrųjų šiagerių, kurį galite pamatyti 1937 m. Arthur Murray “How To Shag” klipe;
  • Ray Hirsch su Patti Lacey, kurie galbūt ir nelaikė savęs tikrais šegeriais, bet nusifilmavo net keliuose Holivudo filmuose darydami ne vieną Collegiate Shag žingsnelį. Pvz., 1939 m. Blondie Meets The Boss:

Tolimesniam gilinimuisi į šokio istorijos niuansus siūlome pasiskaityti džiazo istoriko, muzikanto ir šokėjo Peter Loggins straipsnį apie Collegiate Shag istoriją ir pasižiūrėti Ryan Martin filmą The Rebirth of Shag.

Tekstą sudėjo Arnas Razgūnas